Zgromadzenia publiczne
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
ul. Żwirki i Wigury 16, 42-470 Siewierz, pok. nr 27 (II piętro)
Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
Zgromadzenia w trybie uproszczonym
Zawiadomienia o zgromadzeniach, które nie będą powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji można zgłaszać telefonicznie lub na adres poczty elektronicznej, nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia, do właściwego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, e-mail czkws@katowice.uw.gov.pl.
Wymagane dane do zgłoszenia zgromadzenia w trybie uproszczonym:
- dane organizatora zgromadzenia:
- imię i nazwisko
- PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nie posiadającej numeru PESEL
- adres poczty elektronicznej
- numer telefonu umożliwiającego kontakt
- informacje o zgromadzeniu:
- data i godzina rozpoczęcia zgromadzenia
- miejsce rozpoczęcia zgromadzenia
- przewidywany czas trwania
- przewidywana liczbę uczestników
- ewentualna trasa przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia
- ewentualne zagrożenia, które w jego ocenie mogą pojawić się w trakcie zgromadzenia
Zgromadzenia tzw. zwykłe
Termin do złożenia zawiadomienia:
Organizator zgromadzenia zawiadamia organ gminy o zamiarze zorganizowania zgromadzenia w taki sposób, aby wiadomość dotarła do organu nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.
Tryb zawiadomienia:
- pisemnie lub ustnie do protokołu w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Żwirki i Wigury 16, pok. nr 27
- w formie elektronicznej na adres: siewierz@siewierz.pl
Zgromadzenia spontaniczne
Zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej.
- uczestnicy zgromadzenia spontanicznego nie mogą zakłócać przebiegu zgromadzenia organizowanego w trybie tzw. uproszczonym i zwykłym,
- zgromadzenie spontaniczne może być rozwiązane przez funkcjonariusza Policji, jeżeli: przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego, istotnie zagraża bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, przebieg narusza przepisy niniejszej ustawy albo przepisy karne, zakłóca przebieg zgromadzenia organizowanego w trybie w trybie tzw. uproszczonym i zwykłym.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach
Termin odpowiedzi
Tylko w przypadku wydania decyzji o zakazie przeprowadzenia zgromadzenia publicznego. Organ gminy, po wydaniu decyzji o zakazie zgromadzenia, udostępnia niezwłocznie tę decyzję na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej i przekazuje ją organizatorowi zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej wraz z informacją o jej udostępnieniu.
Tryb odwoławczy
Do Sądu Okręgowego w Katowicach w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji.
Opłaty
Brak
Uwagi
- Organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia, jeżeli:
a) jego cel narusza wolność pokojowego zgromadzania się, jego odbycie narusza art. 4 lub zasady organizowania zgromadzeń albo cel zgromadzenia lub jego odbycie naruszają przepisy karne;
b) jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, w tym gdy zagrożenia tego nie udało się usunąć w przypadkach, o których mowa w art. 12 lub art. 13. - Zgromadzenie spontaniczne, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej, nie podlega obowiązkowi zawiadomienia.
Wymagane dokumenty
- Zgromadzenie tzw. zwykłe - zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym wraz z oświadczeniem przewodniczącego zgromadzenia (jeśli jest nim inna osoba niż organizator) oraz zdjęciem przewodniczącego zgromadzenia.
- Zgromadzenie w trybie uproszczonym - zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym - postępowanie uproszczone
Załączniki do pobrania
- wzór zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym wraz z oświadczeniem przewodniczącego
- wzór zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym - postępowanie uproszczone
- ustawa z dnia 24.07.2015 r. prawo o zgromadzeniach publicznych
email: jfliski@siewierz.pl tel.:326499433 , w dniu: 12‑09‑2011 13:42:00
email: informatyk@siewierz.pl tel.:32 64 99 433 fax: 32 64 99 402 , w dniu: 12‑09‑2011 13:42:00
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|